AllianceGroup - pozyskujemy pracowników z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii i innych krajów bloku wschodniego
Główna » Wiadomości » Zarobki Ukraińców w Polsce w oparciu o nowy raport

Zarobki Ukraińców w Polsce w oparciu o nowy raport

Wynagrodzenie pracujących Ukraińców w Polsce ulega zmianie i kształtuje się na poziomie 2,5-3 tysięcy złotych. Te dane zostały zamieszczone w Barometrze Imigracji zarobkowej na drugą połowę 2018, który został sporządzony przez Personal Service i pokazuje, że ww. kwotę dostaje aż 60% naszych wschodnich sąsiadów zatrudnionych w Polsce. pracownicy z Ukrainy

Kwestia zarobkowa nie jest najważniejszym celem, dla którego Ukraińcy wybierają Polskę, a również ogromną rolę odgrywa bliskie położenie geograficzne i ten powód podało 52% ankietowanych. Atrakcyjność przyjazdu do Polski ma też podobieństwo językowe, co stwarza łatwy fundament do porozumienia się bez wcześniejszej nauki języka. To przede wszystkim jest bardzo istotne dla pracodawców. Polskie przedsiębiorstwa też widzą Ukraińców zatrudnionych u siebie. Z informacji prezesa Personal Service wynika, że każda piąta firma zatrudnia siłę roboczą z Ukrainy i ten wzrost zatrudnienia zanotowano aż o 10% względem poprzedniego półrocza. Dodatkowo 17% polskich firm deklaruje zamiar poszukiwania kadry pracowniczej na wschodzie.

Ukraińcy przeważnie znajdują pracę fizyczną, a co piąty ma zatrudnienie w hotelarstwie, branży gastronomicznej, opiece nad dziećmi lub fryzjerstwie. Miesięczną kwotę 2,5 tys. po odprowadzeniu podatku zarabia aż 3 pracowników na 4. Badania przedstawiają, że kwotę pomiędzy 2,5 a 3 tys. zł zarabia ponad 30% badanych. Wynagrodzenie netto od 3 do 3,5 tys. zł dostaje niemal kolejne 30 % ankietowanych, a pensja 15% Ukraińców przekracza 3,5 tys. zł.

Personel Service zwraca uwagę, że osoby z Ukrainy nie za wiele wydają w Polsce na utrzymanie i przeznaczają na ten cel kwotę pomiędzy 200 a 500 zł miesięcznie. Takie niskie koszty ponoszą dzięki różnorodnym dodatkowym świadczeniom ze strony pracodawców, którzy w ramach benefitów oferują darmowe lub za symboliczną kwotę mieszkania, dojazd do pracy lub prywatną opiekę zdrowotną.

Połowa imigrantów zarobkowych z Ukrainy jest nastawiona na krótkoterminowy pobyt w Polsce, który wynosi maksymalnie 90 dni, a ok. 60% badanych nie wyklucza ponownego przyjazdu do kraju. Natomiast aż 73% chce, żeby okres legalnego zatrudnienie w Polsce był wydłużony, który aktualnie wynosi pół roku.

Poniesienie dodatkowych kosztów przez pracodawców na zatrudnienie pracowników z Ukrainy bywają wyższe, jak zaznacza Personal Service i, taka kadra jest droższa od znalezienie pracownika w regionie. Niemniej jednak, jest to najkorzystniejsze rozwiązanie celem zapewnienia ciągłej funkcjonalności danego przedsiębiorstwa.

Back to top