Upał, praca kontra obowiązki pracodawcy. pracownicy z Ukrainy
Czerwcowe upały i tropikalny klimat nie odpuszczają. Wysokie temperatury sięgające powyżej 30 stopni ostatnimi czasy są normą. A co za tym idzie? Jakie prawa mają pracownicy? pracownicy z Ukrainy
W towarzyszącym upale nasz organizm szybciej się męczy, a my w mig tracimy siły. Powinniśmy dbać o siebie. Praca w upale i bez odpoczynku, naraża nas na poważną utratę zdrowia. W szczególności to widać, kiedy pracodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Pracując w wysokich temperaturach, posiadamy szczególne prawa. Wtedy podstawowym obowiązkiem naszego przełożonego jest zapewnienie zimnych napojów za darmo. Pracownikom świadczącym pracę na zewnątrz, darmowa woda przysługuje już przy 25 stopniach Celsjusza. Z kolei pracownicy biurowi, mogą dostać darmowe napoje przy temperaturze minimum 28 stopni. Właściwie rzecz biorąc, prawo nie reguluje wyrażenia „napoje zimne” i co to dokładnie oznacza. Może to być woda mineralna lub soki z dostępnością przez cały dzień pracy, a pracodawcy nie wolno dostarczać napoi ratalnie.
W upalne dni, kolejnym bardzo ważnym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie właściwej temperatury dla pracowników w biurze. Przepisy nic nie mówią o górnej granicy temperatury, która gdyby została przekroczona, pracownik byłby w stanie przerwać pracę i odłożyć w czasie wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Prawo jedynie wyszczególnia dolną granicę, czyli 14 stopni. W tej sytuacji zdrowy rozsądek pracodawcy i pracownika jest jak najbardziej wskazany. Wyjątkową grupą pracowniczą, dla której nie wolno zlecać pracy w temperaturze powyżej 30 stopni są młodociani.
Wbrew różnym pogłoskom, nie jest obowiązkiem pracodawcy instalowanie w biurze klimatyzacji lub zapewnienie elektronicznych wiatraków. Pracodawca może to zrobić, lecz nie musi. Polepszenie warunków pracy w tym zakresie zależy jedynie od dobrej woli szefa.
Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na swojej stronie na zadbanie o sprawność i czystość wentylacji w pomieszczeniach. Pracodawca musi zadbać o rolety lub żaluzje na oknach celem zmniejszeni nadmiernego nasłonecznienia biura.
Bardzo istotnym prawem pracownika jest możliwość przerwania świadczenia pracy w upale, jeśli uzna, że istnieje bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia i życia. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie za pracę. Pracownik poprzez podjęcie takiej decyzji nie może ponieść kary finansowej, ale jego obowiązkiem jest poinformowanie pracodawcy o przerwaniu pracy na skutek upału.
W przypadku niewywiązania się przez pracodawcę z podstawowych obowiązków wobec pracownika w czasie upału, grozi mu poniesienie wymierzonej kary finansowej. Jej przedział mieści się pomiędzy 1 tys. a 30 tys. złotych w zależności jakie ma pracodawca przewinienie.