AllianceGroup - pozyskujemy pracowników z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii i innych krajów bloku wschodniego
Główna » Wiadomości » Pracownicy z Ukrainy stanowią największą grupę

Pracownicy z Ukrainy stanowią największą grupę

pracownicy-z-ukrainy-stanowia-najwieksza-grupe

Pracownicy z Ukrainy stanowią największą grupę obcokrajowców zatrudnianych przez polskich pracodawców. Na zlecenie Work Service został przygotowany raport mający na celu zobrazowanie postaw pracowników ukraińskich wobec polskiego rynku pracy. Na potrzeby raportu przeprowadzono ankiety wśród 303 pracowników ukraińskiego pochodzenia, a jego wyniki przedstawiają się następująco. Ogólnie, bo prawie 80% Ukraińców pracujących w Polsce jest zadowolonych z życia w naszym kraju, jak i z warunków pracy jakie tutaj mają.  Prawie taki sam procent ukraińskich pracowników poleciłoby emigrację zarobkową do naszego kraju swoim bliskim oraz znajomym. Wzmożona migracja zarobkowa Ukraińców do naszego kraju  zaczęła się od 2014 roku, i jak widać z przeprowadzonego badania jest dość dobrym i wiodącym wśród obywateli Ukrainy kierunkiem migracji zarobkowej. Kolejnym bardzo ważnym pytaniem w badaniu był powód emigracji do Polski. 75% Ukraińców podało, że ich powodem emigracji są wyższe wynagrodzenia. Drugim z kolei powodem, który przekonał ich do wyjazdu to wyższy standard życia. Trzecim i ostatnim powodem wymienianym przez respondentów był brak pracy na Ukrainie. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że większość pracowników z Ukrainy pracuje na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji, co nie jest w pełni wykorzystywane przez polski rynek pracy.

„Czy chciałbyś zostać w Polsce na dłużej, np. na 2-3 lata?” to kolejne pytanie skierowane do respondentów. 74% respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie tak lub raczej tak, a jedynie 15% nie planuje pozostać w naszym kraju na wspomniany okres czasu.

Jak zauważył Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service, trend masowej migracji obywateli Ukrainy do naszego kraju w celu podjęcia pracy nie będzie na takim samym poziomie w kolejnych latach, jak wykazały odpowiedzi na kolejne zadane pytanie – „Czy otwarcie niemieckiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy, na podobnych zasadach jak w Polsce, zachęciłoby Pana/ią do wyjazdu do pracy w Niemczech?”. 29% respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie wyjadą do pracy w Niemczech, kolejne 30% się zastanawia nad takim rozwiązaniem. Jedynie 6% respondentów nie bierze takiej opcji pod uwagę, a 22% raczej nie wyjedzie do pracy w Niemczech. Jak można zauważyć po odpowiedziach ukraińskich pracowników, polski rynek pracy ma czego się obawiać po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy. Tak duży odpływ pracowników byłby bardzo dużym zagrożeniem dla polskiej gospodarki, i żeby tego uniknąć należy przyciągnąć pracowników na stałe do naszego kraju i umożliwić im pracę zgodnie z kwalifikacjami jakie posiadają.

Back to top