Rozliczanie rezydenta i nierezydenta według polskiego prawa podatkowego
Koniec kwietnia zbliża się bardzo szybko, w związku z tym każdy pracujący cudzoziemiec i Polak będzie musiał dokonać rozliczenia podatków od wynagrodzenia uzyskanego na terenie Polski. Pracownicy z Ukrainy
Zatrudniając pracownika z Ukrainy, bądź innego obcokrajowca należy zweryfikować posiadanie przez pracownika tzw. certyfikatu rezydencji – dokumentu potwierdzającego posiadanie statusu rezydenta podatkowego na terenie wskazanego kraju.
Rozliczając pracownika z Ukrainy należy zastosować przepisy stosownej umowy polsko-ukraińskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konieczne jest zwrócenie również uwagi na fakt czy pracownik posiada status rezydenta podatkowego z kraju świadczenia pracy, czy kraju pochodzenia.
Pracownik z Ukrainy może uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce, jeśli spełnia jeden z poniższych warunków:
a) posiada na terytorium Polski centrum swoich interesów osobistych lub gospodarczych,
b) przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Pracownik z Ukrainy świadczący pracę i osiągający dochód w Polsce na podstawie umowy cywilno-prawnej, innymi słowy umowy zlecenie, podlega opodatkowaniu zgodnie z polskim prawem podatkowym. Ważnym kryterium opodatkowania osiąganych dochodów jest ustalenie, czy dany zatrudniony cudzoziemiec ma stałe i określone miejsce świadczenia działalności na terenie Polski. Jeśli można określić takie miejsce, dochody osiągane przez ukraińskiego pracownika są opodatkowane w Polsce na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku od osób fizycznych. W momencie, gdy nie można wykazać, że świadczona praca jest w ramach stałej placówki oraz kiedy pracownik nie posiada statusu rezydenta podatkowego w Polsce, uzyskany dochód nie podlega opodatkowaniu w Polsce, jedynie w kraju pochodzenia, czyli na Ukrainie.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy pracownik pochodzący z Ukrainy zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Osiągane na podstawie takiej umowy dochody są opodatkowane, a na pracodawcy ciążą wszystkie obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Na płatniku, czyli osobie zatrudniającej, leży obowiązek pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i rozliczania się z niej do 20. dnia każdego miesiąca, złożenia do urzędu skarbowego rocznej deklaracji PIT 4R oraz wystawienia PIT-11 lub PIT-40 do końca lutego następnego roku. Jeśli pracownik z Ukrainy, posiada bądź też nie status polskiego rezydenta podatkowego, pracuje na terenie Polski na podstawie umowy o pracę, to jego dochody podlegają opodatkowaniu według polskiego systemu podatkowego. Obcokrajowcowi przysługują takie same przywileje podatkowe, jak polskiemu obywatelowi, czyli np. ulgi podatkowe czy możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem.
Roczne rozliczenie podatku według polskiego systemu podatkowego dla zatrudnionych w Polsce obcokrajowców nie należy do najprostszych, jednakże warto przeanalizować możliwości i dokonać najlepszego dla pracownika wyboru i sposobu rozliczenia.